Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Prečo si kúpiť výmenník tepla?

Prečo si kúpiť výmenník tepla?

Výmeníky tepla pre kachle na drevo sa používajú na obnovenie teploty spalín. Výmenník tepla odoberá zvyškové teplo zo spalín odchádzajúcich z dymovodu a odovzdáva ho vybranému vykurovanému interiéru. Tým sa zvýši účinnosť vykurovania, čím sa znížia náklady na vykurovanie. Výmenníky tepla sú určené pre všetky typy kachlí, krbov, sporákov. Pripájajú sa k dymovodu kachlí a zvyšujú tak vykurovaciu plochu, výkon a účinnosť kachlí.


Princíp fungovania

Spaliny odchádzajú z kachlí pri teplote približne 280 °C - 380 °C.

Tieto spaliny zvyčajne odchádzajú priamo komínom, ale s výmenníkom tepla ich môžete zadržať a získať z nich ešte viac tepla. Výmenník tepla má v sebe prieduchy, ktoré zväčšujú vykurovaciu plochu pre vyššiu účinnosť.Je výmenník tepla vhodný pre váš sporák?

Pred kúpou výmenníka tepla je dôležité zmerať teplotu spalín v mieste, kde ho chcete umiestniť.
Túto hodnotu môžete zmerať pomocou teplomeru na meranie teploty spalín.


Teplota spalín by mala byť najmenej 150 °C.


Umiestnenie

Výmenník tepla by mal byť umiestnený čo najbližšie k sporáku, najlepšie priamo na ňom.


Ďalej umiestnite dymovod s klapkou, aby ste mohli regulovať výstup spalín z výmenníka tepla, a tým aj jeho výkon (teplotu).

Výmenník môže byť umiestnený vo vertikálnej alebo horizontálnej polohe.


Tepelná odolnosť

Ako sme už spomenuli vyššie, počas vykurovania prúdi dymovodom veľmi horúci vzduch. Preto by ste mali venovať pozornosť aj tepelnej odolnosti týchto výrobkov. Je bežné, že sa odolnosť pohybuje okolo 450 °C.


Výkon

Aj pri výmenníku tepla sa oplatí sledovať výkon.

Nie je to, samozrejme, závratná hodnota, ale zvýši sa tým účinnosť vašich kachlí, čím sa znížia náklady na vykurovanie.

Veľkosť výmenníka tepla má vplyv na výkon, rovnako ako rozmiestnenie prieduchov.

Okrúhly výmenník tepla má prieduchy umiestnené vertikálne (za dymom), takže má o niečo menší výkon ako výmenníky Alpha alebo Beta.

Výmenníky tepla Alfa alebo Beta majú horizontálne prieduchy, takže spaliny prechádzajú cez rúrky, čo zlepšuje výmenu tepla.


Materiál

Z materiálu, ktorý sa používa na výrobu dymovodov pre krby, sa vyrábajú aj výmenníky tepla. Nie je to nič iné ako oceľový plech odolný voči vysokým teplotám.
Výmenníky majú zvyčajne čiernu alebo antracitovú farbu.


Priemer

Pred zadaním objednávky by ste mali poznať priemer potrubia vedúceho z vášho krbu, na ktoré sa bude výmenník tepla montovať.


Rovnako ako v prípade dymovodu je jedna strana výmenníka zúžená. Jeho inštalácia teda nie je náročná. Z jednej strany sa nasadí na dymovod alebo vývod a z druhej strany sa naň nasadí ďalší dymovod, ideálne s klapkou, aby sa reguloval prietok spalín cez výmenník.


Rozmery

Veľkosť výmenníka tepla sa môže líšiť. To isté platí aj pre jeho tvar. Tým, že sú medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšie, dostávajú sa na trh dizajnové kúsky, ktoré ozvláštnia každú miestnosť.Vytvorené systémom www.webareal.sk

YWNlZWY