Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Ako sa starať o kachle

Ako sa starať o kachle

Veľký počet ľudí, ktorí používajú kachle na drevo ako jeden z hlavných zdrojov tepla, zabúda na ich údržbu. Často stačí veľmi málo, aby sa životnosť spotrebiča predĺžila o niekoľko rokov. Tu je teda niekoľko základných úkonov, ktoré by ste mali pravidelne vykonávať.



Na začiatok je určite potrebné spomenúť, že veľké percento starostlivosti o krbové kachle sa vykonáva prevenciou. Vždy sa teda uistite, že napríklad do krbových kachlí používate len kvalitné palivo. Rozhodne teda do krbu nenakladajte nekvalitné palivo alebo niečo, čo na to vôbec nie je určené.



Použitie vhodného a kvalitného paliva nespôsobí zbytočné znečistenie alebo opotrebovanie ich komponentov.

Zároveň je potrebné dodať, že údržbe kachlí na drevo je potrebné venovať pozornosť počas celého roka, a to aj v prípade, že sa dlhší čas nepoužívajú. Aj keď sa nepoužívajú, zaprášia sa.


Starostlivosť o kachle na drevo a dymovody

Krby a krbové vložky sa musia čistiť aspoň raz ročne po skončení vykurovacej sezóny alebo podľa potreby častejšie, ak sa prevádzkujú celoročne. To závisí od toho, ako často sa v kachliach kúri.


Všetky operácie sa musia vykonávať vždy, keď je sporák úplne vychladnutý.


Pri čistení je potrebné odstrániť všetky usadeniny v dymovode a spaľovacej komore.




Čistenie dymovodu:

V dymovodoch sa často hromadí decht, ktorý zmenšuje vnútorný priemer dymovodu a zvyšuje odpor pri odvode spalín. To môže spôsobiť menší ťah v komíne a zníženú schopnosť spaľovania v spaľovacej komore. V miestnosti sa môžu vyskytovať aj zápachy.


Dymovody, ako už bolo spomenuté v článku, sa pravidelne čistia cez čistiace otvory. Frekvencia tejto údržby sa nedá určiť, pretože každý kúri inak a používa iné palivá. Odporúča sa kontrolovať dymovody aspoň dvakrát za vykurovaciu sezónu.

Na čistenie dymovodov sa používa kefa alebo priemyselný vysávač.



Čistenie krbových kachlí - ohniska:

Prvým pravidlom je nepridávať zbytočne viac dreva, ako odporúča výrobca.

S takýmto množstvom sa kachle ťažko vyrovnávajú. To vedie ku komplikáciám, ako sú deformované dvierka, rozpad ohniska a iné poruchy.

Pri čistení pece ju rozoberieme.

Voľne vložené clony na odvádzanie prievanu sa odstránia, ak sa používajú na vašom sporáku a dajú sa odstrániť. Uľahčí sa tým prístup do priestoru nad nimi smerom ku komínu.
Všetky nečistoty, sadze a zvyšky popola by sa mali z ohniska pozametať alebo povysávať, pretože tento materiál by mohol absorbovať vlhkosť a spôsobiť koróziu.
Čistenie (okrem skla) sa vykonáva bez použitia prípravkov na báze vody, napr. oceľovou kefou alebo vysávaním.

Akékoľvek úpravy sporáka nie sú povolené.


Čistenie skla krbových kachlí

Sklo v krbových kachliach sa zanáša sadzami. Prečo sa to stáva?
Najčastejším dôvodom je nízka teplota horenia v ohnisku, keď sa celý systém dostatočne nezahrieva.
Problém môže byť spôsobený aj nedostatočným množstvom spaľovacieho vzduchu, ktorý zabezpečuje oplachovanie skla a udržuje ho čisté.
Ďalším dôvodom môže byť kúrenie vlhkým drevom a vplyv zlých podmienok komínového ťahu.

Na čistenie skla v krbových kachliach je určený celý rad výrobkov.
Vo všeobecnosti platí, že čistiaci prostriedok na krbové sklo nastriekate na povrch skla, necháte ho pôsobiť a zotriete ho handrou alebo papierovou utierkou. Pri striekaní sa treba vyhnúť kontaktu s tesniacimi šnúrami, pretože to môže spôsobiť ich stvrdnutie a následné zlé utesnenie.

Ďalšou možnosťou je namočiť vlhkú handričku do studeného popola (popol nesmie obsahovať nečistoty, ako sú kamienky atď.) a potom mechanicky utrieť sklo. Keď je sklo dostatočne vyčistené, použite na jeho dočistenie noviny, papierovú utierku alebo handričku.

Sporák čistite, až keď je úplne vychladnutý.





Čistenie vonkajšieho plášťa kachlí na drevo

Povrch kachlí je chránený žiaruvzdornou vrstvou.

Žiaruvzdorný povlak nie je antikorozívny. Preto sa vyhýbajte priamemu kontaktu s vodou a inými čistiacimi prostriedkami.
Všetky povrchy by sa mali čistiť len mäkkou, suchou handričkou.
Ak je potrebné zakryť odretý alebo poškriabaný povrch, odporúča sa použiť iba ohňovzdornú farbu v spreji.


Kedy je potrebné vymeniť tesnenia okolo dverí a skla?

Odporúča sa raz za čas skontrolovať tesnenia okolo dvierok a skla, napríklad pred zatopením sporáka.

Ak je šnúra roztrhnutá, stvrdnutá alebo rozstrapkaná, odporúča sa vymeniť tesnenie. Vždy používajte tesniace šnúry a lepidlá určené na tento účel.

Chybná tesniaca šnúra môže spôsobiť niekoľko problémov.
Nezabezpečuje dostatočné utesnenie a prepúšťa vzduch do spaľovacej komory. To môže znehodnotiť proces horenia a jeho účinnosť (najmä z ekonomického hľadiska, keď drevo horí príliš rýchlo).
Ak je šnúra stvrdnutá alebo stlačená, hrozí, že bude príliš tuhá, a tým sa zmenší expanzný priestor. To môže pri tepelnej expanzii poškodiť sklo (sklo môže prasknúť).


Kedy je potrebné vymeniť šamotové obloženie alebo jednotlivé šamoty?

Úplnosť a stav šamotového obloženia sa musí sledovať počas vykurovacej sezóny.

Medzery medzi jednotlivými šamotovými tehlami slúžia na tepelnú dilatáciu, aby sa zabránilo praskaniu šamotu, a nesmú sa nijako vypĺňať.
Prasknuté šamotové tehly nestrácajú svoju funkčnosť, pokiaľ úplne nevypadnú. Ak niektorá časť šamotovej tehly vypadne, je potrebné ju vymeniť.


Mazanie trecích plôch a pohyblivých častí

Časti, ktoré sú počas prevádzky mechanicky namáhané, podliehajú treniu.

Ide o závesy dverí alebo zatvárací mechanizmus, ktoré je potrebné občas namazať vysokoteplotným mazivom.


Ako často čistiť výmenník teplej vody?

Aj teplovodný výmenník tepla sa môže zamoriť popolom alebo dechtom, ktoré sú izolantmi.


Ventilačné otvory výmenníka by sa mali čistiť podľa potreby, najmenej raz za 3 týždne oceľovou kefou.
Na znečistenie má vplyv najmä vlhkosť paliva, spôsob prevádzky (napr. prevádzka v úspornom režime - uzavreté regulátory vzduchu) alebo spôsob pripojenia na vykurovací systém.
Znečistenie výmenníka tepla môže spôsobiť nadmerné zakúrenie spaľovacej komory a dym sa môže dostať do obytných priestorov. Vrstva nečistôt môže tiež znížiť účinnosť výmenníka tepla.


Ako často vynášate popol?

Základným pravidlom je vždy vyberať vychladnutý popol z (roštového) ohniska spaľovacej komory.
Je potrebné dbať na to, aby sa pri naplnení popolníka približne do polovice kužeľ popola príliš nepribližoval k roštu a aby sa rošt nepoškodil prehriatím. Zároveň by popol obmedzoval prístup vzduchu potrebného na spaľovanie.
Najlepšie je popolník vyprázdniť, keď úplne vychladne, najlepšie pred zatopením.
Dobrým nástrojom na čistenie popolníka alebo ohniska môže byť aj vysávač určený na vysávanie popola.

Pred vyprázdnením popolníka buďte opatrní, nesmie obsahovať žeravé zvyšky paliva, ktoré by mohli spôsobiť požiar v odpadovej nádobe.


Revízia

Vaše kachle alebo krbová vložka musia pred uvedením do prevádzky prejsť prvou kontrolou.

Potom sa musia kontrolovať každé 3 roky. Ak to neurobíte, môžete sa vystaviť nielen riziku pokuty, ale aj problémom s poistením v prípade požiaru.






Vytvorené systémom www.webareal.sk

MWM2ZjY2N