Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Stavba udiarne

Stavba udiarne

Udiareň sa oplatí stavať ako doplnok iného zariadenia, najčastejšie záhradného grilu. Nič ale nebráni tomu, postaviť si udiareň úplne samostatne. Výhodou je, že k stavbe môžeme využiť akýkoľvek materiál a tým znížiť náklady na minimum. Možno postaviť udiareň s ohniskom pod udicou komorou, oveľa lepšie je však umiestniť ohniska ďalej od údenie komory. V takejto udiarni sa lepšie reguluje teplota dymu a môžeme údiť aj za použitia studeného dymu, čo je spôsob vhodný hlavne pre prípravu trvanlivých výrobkov a klobás.



Dve zásady pred stavbou udiarne

1. Stavbu zahájime výberom miesta: udiareň nemá prekážať bežnému prevádzky záhrady.

2. Je praktické stavať udiareň v stráni, pretože potrebujeme vytvoriť aspoň malý spád pre dymovod spájajúcej ohnisko s udicou komorou.


Ohnisko

Začneme stavbou ohnisko. Musí byť uzavreté, a to tesne, aby sme mohli počas údenia presne regulovať teplotu dymu. Za základ nám môžu poslúžiť stará, nepoužívané kachle, ale môžeme ich postaviť aj sami. Potom použijeme buď šamotové tehly, alebo vnútro vyložíme šamotovými tvárnicami. Ohnisko musí mať rošt, na ktorom bude horieť palivo, a pod ním popolník. Ako k vlastnému ohnisku, teda priestoru nad roštom, tak k popolníku musí viesť samostatná tesne doliehajúce dvierka. Tá opäť zoženieme buď zo starých kachlí, alebo je (ako jednu z mála častí) dokúpime.

Obe dvierka musí umožňovať regulovaný prístup vzduchu, tj. Musí byť opatrená vzduchovou ružicou. Skrz popolníkové dvierka prichádza tzv. Primárny vzduch, ktorý prechádza pri horení palivom. Ten určuje intenzitu horenia. Sekundárny vzduch prichádza skrz dvierka ohniska. Ním znižujeme teplotu dymu v momente, keď sa nám oheň rozhorel moc a do udiarne by nám odchádzal príliš horúci dym.

Tiež môžete zakúpiť na našom eshope ohniska k udiarni a mať tak základnú časť bezproblémov.


Dymovod

Dymovod musí mať stúpajúci sklon, aby dym mohol prirodzene stúpať k udiarni. Jeho dĺžka, ak vedie voľne vzduchom, bude zhruba 2 m, priemer cca 15 cm. Ak potrebujeme z praktických dôvodov dymovod ponoriť pod zem, predĺžime ho na 3 až 4 m. Použijeme na neho akúkoľvek trubku z nehorľavého materiálu, napr. Keramickú odpadovej rúru, betónovú rúru alebo dymovú rúru od kachlí. Alebo môžeme dymovod vymurovať z tehál. Dymovej rúry ponúkame u nás na eshopu v sekcii "Dymovody", postačí 1,5mm.


Údenie komora (udiareň)

K stavbe udicou komory môžeme využiť drevo, plech, tehly, alebo ju treba aj celú vybetónovať. Ak nie je udiareň v stráni, zahájime stavbou sokla, na ktorom bude komora stáť. Rozmery udiarne odvodíme od toho, aké množstvo mäsa chceme naraz údiť. Veľkosť základne sa pohybuje od 60x60 cm do 90x90 cm s tým, že celková výška komory bude medzi 80 až 120 cm.

V spodnej časti nezabudneme na otvor pre dymovú rúru, ktorá môže končiť na úrovni steny udicou komory, ideálne je však pretiahnuť ju až do stredu a tam ešte zakončiť kolienkom, ktorého voľný koniec orientujeme nahor. Pre vstup do udiarne môžete použiť jeden z našich vstupov do udiarne.

Zhruba 20 cm nad ústie dymovej rúry umiestnime rošt vytvorený z voľne ložených latiek o šírke 2-4 cm, ktorý bude fungovať ako rozptyľovač dymu. Je to mreža z latiek širokých 2-4 cm. Medzery medzi latkami sú široké tiež 2-4 cm. Nad rozptyľovač umiestnime rám s drôtenou sieťou. Tá slúži na zachytenie kusov mäsa či údenín, ak náhodou spadnú. Pre rám si môžeme pripraviť niekoľko polôh, aby sme ho mohli umiestniť vždy čo najbližšie pod zavesené mäso. Jeho veľkosť má byť taká, aby sme ho bez ťažkostí vybrali z udiarne skrz dvierka. Ak nejde to, musí byť z dvoch dielov.

Na vrchu dvoch protiľahlých strán udicou komory pripevníme laty, v ktorých vytvoríme priečnej zárezy. Do nich potom uložíme tyče sa zaveseným mäsom. Tyče budú buď drevené, alebo oceľové. Mäso na tyče vešiame háčiky alebo pomocou očiek z povrázkov.

Vo výške nad latami pre uloženie tyčí s mäsom, najlepšie do stredu šírky jednej zo stien vytvoríme otvor pre zasunutie teplomeru. Dôležité sú dvierka udicou komory. Pohodlnejšiu manipuláciu umožňujú dvojkrídlové, lepšie sa ale zatěsňují jednokrídlové. Ideálne rozmer je 60x40 cm (na výšku). Môžete si vybrať z nášho sortimentu dvierok v sekcii "Pre stavbu".

Ako komín nám znova poslúži napr. Dymová rúra od kachlí s dĺžkou 0,5 až 1 m. Do komína inštalujeme klapku, s ktorej pomocou budeme regulovať množstvo odchádzajúceho dymu. V obchode možno zohnať otočnou, ak chceme naozaj ušetriť, vystačíme si v najhoršom aj s tehlou pokladanou na komín. Udiareň je tiež možné zakončiť digestorom, na ktorú možno nasadiť klapku a zároveň aj striešku, ktorá zamedzí zatekaniu do udiarne. Všetko nájdete na našom eshope.




Teplomer

Posledné veľmi dôležitou súčasťou udiarne je teplomer. Ideálne je bimetalický s rozsahom 0 až 150-200 ° C s dlhou stopkou (20, najlepšie však 50 cm). Vyhneme sa radšej teplomerom s plastovými snímačmi, ktoré sa v horúcom vzduchu môžu roztaviť.



Vytvorené systémom www.webareal.sk

MzYzYmY