Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Stavba grilu

Stavba grilu

Aj stavba záhradného krbu alebo grilu má svoje pravidlá a dôležité postupy. Bez nich by poveternostné podmienky, najmä voda a mráz, mohli nepriaznivo ovplyvniť vzhľad a funkčnosť konštrukcie.



Základy

Pre stabilný záhradný gril alebo ohnisko sa odporúča vykopať jamu do nezamŕzajúcej hĺbky (v závislosti od oblasti asi 60-80 cm), vyplniť ju štrkom (ako drenáž) a na ňu vybetónovať základovú dosku alebo základový rám. Je dôležité, aby v oblasti nezostala žiadna voda. Ak sa to podcení, mráz môže pohnúť celou stavbou a poškodiť ju.

Buď postavte stenu priamo na betónovú dosku alebo rám, alebo položte izoláciu podobne ako pri stavbe domu. Druhá možnosť je vhodná najmä v prípade krbov a grilov umiestnených pod strechou, aby vymurované časti neprijímali vlhkosť zo základov.

Dostatočné vnútorné rozmery pre bežný pevný záhradný krb sú 70x50x50 cm (šírka, hĺbka, výška).


Aké tehly použiť

Na murovanie vonkajších krbov a grilov zvyčajne nepoužívame bežné pálené tehly (pretože majú póry, do ktorých sa môže dostať voda a pri zamrznutí ich roztrhnúť), ale hladké, nenasiakavé, mrazuvzdorné "lícové tehly". Vhodné sú aj vápennopieskové tehly.

Ak použijeme biele vápennopieskové tehly (aby to pekne vyzeralo), musíme časti, ktoré prichádzajú do styku s vysokou teplotou, vyložiť šamotovými tehlami; biele tehly by sa pod vplyvom tepla rozpadli. Dobrým riešením je tiež rozrezať všetky tehly na polovicu a použiť šamotové polovice z vnútornej strany a biele z vonkajšej strany. Vo všeobecnosti to platí aj pre lícové tehly.

Šamotové tehly možno použiť aj na obloženie betónových častí budovy, ktoré by mohli prísť do styku s teplom; bežný betón zvyčajne nevydrží vysoké teploty.

Na spájanie šamotových tehál sa zvyčajne nepoužíva bežná malta, ale špeciálna šamotová zmes, ktorá sa predáva ako sypká zmes a riedi sa vodou.

Na škárovanie používame škárovaciu maltu, ktorá po vyhladení vytvára hladký rovnomerný povrch; dbáme na to, aby bolo škárovanie presné a aby sa do stavby nedostala voda.



Mriežky a iné zariadenia

Na drážky na umiestnenie roštu alebo roštov myslíme už pri murovaní, pretože ich následná inštalácia by bola veľmi prácna, najmä ak by sme museli vŕtať otvory vo vnútri krbu alebo grilu. Drážky sa najľahšie vytvárajú pri vystupujúcich tehlách. Podobne musíme
počítať aj so závesmi a háčikmi.

 

Pri griloch neumiestňujte ohnisko a najmä grilovacie rošty príliš nízko, aby sme sa pri práci nemuseli neprirodzene ohýbať.



Pri stavbe grilu nezabudnite na dostatočne veľký odkladací priestor.

Aj záhradný krb musí mať prievan, aby spaliny neunikali cez otvorenú časť. Pre krb bežnej veľkosti je optimálna výška komína približne 2,5 m nad úrovňou terénu; čím objemnejší krb, tým vyšší komín.

Komín masívneho záhradného grilu vždy ukončite strieškou, aby dážď nezmýval nečistoty priamo na rošt grilu.

Záhradné krby zvyčajne nestaviame na jednoúčelové účely, t. j. len na pohľad na plápolajúci oheň alebo len na zahriatie. Vždy pridávame drážky na vloženie grilovacieho roštu alebo držiaky na grilovacie ihly.

Je lepšie, ak má krb aj gril rošt ako ohnisko, cez ktoré môže popol vypadávať do popolníka. V našom obchode ponúkame kompletnú popolníkovú súpravu s rámom a roštom. Prispieva to k lepšiemu spaľovaniu a čistejšej prevádzke.

V bezprostrednej blízkosti pevného záhradného krbu, ale najmä grilu, je potrebné vyložiť podlahu dlaždicami alebo ju inak spevniť. Trávnik alebo piesok nestačí - pri používaní by totiž dochádzalo k veľkému šliapaniu a trávnik by sa stal blatistou zemou a v piesku by vznikali nerovnosti.



Aké drevo používať na vykurovanie

Drevo ako jabloň, čerešňa, slivka alebo jelša je vhodné na spaľovanie v krbe, pretože horí pomalšie ako ihličnaté drevo.

Drevo spaľované v krbe nesmie zapáchať a vytvárať horúce uhlíky. Musí byť preto optimálne suché.

Pri posedení pri záhradnom krbe je štýlové prikladať drevo, ktoré prirodzene vyschlo, zvyčajne vonku pod prístreškom.

Mäkké drevo sa prirodzene vysuší približne za jeden rok, tvrdé drevo až za tri roky. Podľa skúseností chalupárov je však jasné, že tvrdé drevo potrebuje až päť rokov, aby malo skutočné "krbové" vlastnosti.

Ak používame surové štiepané drevo na výrobu žľabov alebo hromád na sušenie, nikdy ho celé nezakrývame igelitom. Odparená voda sa na igelite zráža a steká späť do dreva. Vzduch musí počas celého procesu sušenia voľne prúdiť cez zväzok alebo hromadu.


Vytvorené systémom www.webareal.sk

ZjI1Y2