Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Nakladanie a grilovanie šunky

Nakladanie a grilovanie šunky

Grilovanie šuniek je dnes moderné, hoci mäso zo šuniek je veľmi suché a vyžaduje si náročnejšiu prípravu. Šunku je lepšie grilovať bez marinovania a prepečenia. Stehno má stopercentnú výhodu vo veľkom objeme mäsa, ktoré je k dispozícii na konzumáciu, a preto je vhodné na grilovanie na slávnostiach, svadbách, kde je väčší pohyb jedla a kde nie je čas na pracné orezávanie mäsa, ako sme zvyknutí pri grilovaní seletov.

Šunka by sa mala napichnúť na špíz 2 - 3 dni pred grilovaním a uskladniť na chladnom mieste s teplotou 5 - 10 °C. Najskôr ju však napichnite na špíz! Slaninu nakrájajte na dlhšie hranolčeky, potom ju dajte do mrazničky zamraziť.

Umytú a očistenú zeleninu (mrkvu, petržlen) tiež nakrájajte na hranolčeky. Pomocou tenkého noža vložte zeleninové rezance a zmrazenú slaninu rovnomerne do šunky. Zeleninu môžete vynechať, ale oplatí sa s ňou pohrať, pretože dodá šunke skvelú vôňu a chuť.


Nálev na napíchání:
1 l vody
1 l oleja
1 polievková lyžica zrniečok korenia
1 PL mletej rasce
1 ČL červeného korenia
1 lyžička červeného feferónu
1 vrchovatá polievková lyžica soli (približne 2 g soli na 1 kg mäsa)


Nálev pripravíme zmiešaním všetkých uvedených prísad, pridáme soľ podľa hmotnosti mäsa a necháme zovrieť. Po vychladnutí nálevu ho treba precediť cez jemné sitko alebo tkaninu, inak sa striekačka pri napichovaní upchá. Potom šunku zo všetkých strán napichnite na špajdle. Nakladajte len jeden deň vopred.

Mäso grilujte na miernom ohni 8 až 10 hodín. Stehno nechajte mierne opiecť, kým sa koža nenapne, potom ho na všetkých miestach rozrežte na pravidelné kosoštvorce, potrite marinádou s grilovacím korením a hlavne dbajte na to, aby sa stehno pravidelne otáčalo okolo svojej osi a čo najpomalšie. Všetko môžete urýchliť tak, že stehno zabalíte do troch vrstiev fólie a potom ho budete grilovať (utopené v ohni) približne 45 minút. Ak sa fólia niekde prepáli, stehno treba znovu zabaliť. Po odstránení fólie už len dopečte kôrku. Druhým spôsobom, ako urýchliť prvú časť grilovania, je orezanie kože a časti tuku.

Pri grilovaní sa mäso často potiera marinádou, najmä po každom orezaní.


Recept na 2,5 l marinády na potieranie:
1 l oleja
0,5 l vody
1 l piva
4 strúčiky cesnaku
2 polievkové lyžice grilovacieho korenia
2 polievkové lyžice hovädzieho vývaru (v prášku)
1 polievková lyžica sójovej omáčky
1 čajová lyžička vegety


Najlepšie je potrieť grilované stehno borievkovými vetvičkami, aby mäso získalo príjemnú vôňu a korenistú chuť borievky.

Ako zabezpečiť, aby mäso nebolo zvnútra surové a zvonka spálené? Kúzlo spočíva v postupnom orezávaní. Grilovanie bravčového stehna sa stane gurmánskym zážitkom.

Odporúča sa prestať potierať bravčové mäso marinádou asi desať minút pred orezávaním, inak môže marináda prebiť chuť mäsa. Plátky by mali byť hrubé asi jeden centimeter a nie väčšie ako dlaň. Po orezaní pokračujte v opekaní, mäso päť minút opekajte a potom ho opäť potrite marinádou.


Vytvorené systémom www.webareal.sk

OGZiMGQ0ZG