Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Ako správne ohrievať,prikladať

Ako správne topiť v krbových kachliach

Vykurovanie kachľami je lacné, ekologické a pohľad na plápolajúci oheň dokáže doma vytvoriť tú správnu atmosféru. Je však dôležité vedieť, ako správne kúriť.

Existujú zásady, ktoré by ste mali dodržiavať. Ak dodržíte všetky pravidlá, kachle vám budú slúžiť efektívne a dlhé roky. V prípade, že spotrebič nebudete používať správne, môže sa dokonca nenávratne poškodiť.

Správne kúrenie v kachliach na drevo je rozhodujúce nielen pre účinnosť, ale aj pre bezpečnú prevádzku.Tu je niekoľko tipov:

1. Príprava sporáka:

Pred začatím kúrenia sa uistite, že sú kachle čisté a nie sú na nich žiadne prekážky. Odstráňte popol a zvyšky z predchádzajúceho kúrenia. V prípade potreby vyčistite začiernené sklo.

Otvorte všetky prívody vzduchu. Oheň potrebuje kyslík, aby správne horel.

Otvorte dymovú klapku.


2. Príprava paliva:

Použite suché, tvrdé drevo, ktoré bolo skladované aspoň rok, aby sa znížila vlhkosť na minimum. Vlhké drevo spôsobí viac škody ako úžitku.

Mokré drevo horí zle a tiež produkuje viac spalín, ktoré sa usadzujú na skle alebo v dymovode.

Tvrdé drevo - buk, dub, hrab - má väčšiu trvanlivosť, a teda aj výhrevnosť.

Mäkké drevo horí rýchlejšie - smrek, borovica, breza.

Ideálne je kombinovať mäkké a tvrdé drevo.

Na uskladnenie dreva musíte mať vhodný vetraný prístrešok a na drevo nesmie pršať.

Drevo na kúrenie by malo mať maximálnu vlhkosť 20 %.


3. Správny spôsob rozkladania/zapálenia ohňa:

Hrubé polená položte dole, tenšie hore. Polená do ohniska umiestnite tak, aby medzi nimi bola medzera. Vo veľkých krboch ukladajte polená krížom a v úzkych pozdĺžne. Prikladajte len toľko dreva, koľko je uvedené v návode na použitie vašich kachlí.

Zapaľovací modul umiestnite len na vrch naskladaných polien. To znamená, že menšie jedľové polená, medzi ktoré vložíte podpaľovaciu drevnú vlnu, a na ne položte ďalšie jedľové polená. Potom už len zapáľte a je hotovo.

Drevo bude postupne horieť zhora nadol, podobne ako pri zapaľovaní sviečky.

Tento proces trvá dlhšie, je kontrolovanejší a hlavne výrazne znižuje množstvo dymu v porovnaní so zapaľovaním zdola. Pri tejto metóde vznikajúce plyny prúdia cez plamene ohňa, a tak úplne vyhoria. Po niekoľkých minútach už dym z komína nie je viditeľný a vidíte len obláčik pary. AAk to tak nie je, je čas vyhľadať kominára.


UPOZORNENIE: Vzduchová alebo komínová klapka sa nesmie zatvárať ani zatvárať počas horenia ohňa. To by spôsobilo zvýšenú tvorbu a usadzovanie sadzí a dechtu v komíne, na skle krbu, v dymovodoch a v komíne.4. Prikladanie:

Najlepšie je prikladať, keď sú na dne len horúce uhlíky. Ak pridáte nové drevo priamo do ohňa, do miestnosti sa dostane dym a to nechcete.

- Nastavte prívod vzduchu tak, aby dym odchádzal do komína.

- Zatvorte sekundárny prívod vzduchu.

- Pomaly otvárajte dvierka - tlak sa vyrovná a do krbu sa dostane viac vzduchu.

- Na rozžeravené uhlie prikladajte drevo.

- Zatvorte dvierka a otvorte prívody vzduchu, aby sa nové drevo mohlo zapáliť.

- Pridajte optimálne množstvo dreva, aby ste zabránili zhasnutiu plameňov.

Keď uhlíky vyhasnú, zatvorte klapky, aby nahromadené teplo neunikalo nevyužité.


5. Zabráňte prehriatiu:

Nepreťažujte ohnisko príliš veľkým množstvom dreva naraz. Prehriatie môže viesť k prehriatiu a môže byť nebezpečné pre kachle a okolie.


6. Monitorujte pohyb:

Uistite sa, že sporák má dobrý prievan. Ak sa v miestnosti hromadí dym, môže to znamenať problém s ťahom komína. V takom prípade sa obráťte na odborníka na komíny.


7. Bezpečnostné opatrenia:

Nikdy neodchádzajte od sporáka, keď sa zohrieva.
Ak sú v domácnosti malé deti alebo domáce zvieratá, uistite sa, že je vybavený vhodnou zábranou.


8. Zápach z kamen

Velmi často se stává, že při prvním zatopení v nových kamnech ucítíte nepříjemný zápach. Nemusíte se však ničeho obávat. Kamna jsou natřena ochranným lakem, který se vypaluje při úvodním rozdělání ohně. Pach během chvíle zmizí.

Druhou možností je špatné zatápění. Může to být tím, že spalujete nevysušené dřevo, mezi jednotlivými vrstvami dřeva je příliš málo prostoru a vzduch mezi nimi špatně proudí. Na začátek je ideální vždy vkládat do kamen měkčí dřevo, protože se rychleji rozhoří.


Postupujte podľa týchto krokov a budete mať dobre zatopené kachle, ktoré poskytujú príjemné teplo a pohodlie.
Vytvorené systémom www.webareal.sk

Yzc4ODNk