Otváracia doba: 10:30 - 15:00   -   Využite nášho Chatbota vpravo dole pre základné informácie.


Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Ako si vybrať kachle na drevo?

Ako si vybrať kachle na drevo?

Krbové kachle premenia každý priestor na útulný a príjemný domov. Či už ich plánujete používať ako hlavný alebo sekundárny zdroj tepla, vždy dodajú vášmu domovu čarovnú atmosféru. Navyše vďaka širokému výberu veľkostí, výkonov, podporovaných palív a dizajnov nájdete vhodné kachle prakticky do každého interiéru.

Pred výberom kachlí na drevo si musíme uvedomiť, čo od nich vlastne očakávame a aký druh kachlí bude vhodný na náš účel.1. Typy

Krby môžu byť len dizajnovým doplnkom a slúžiť na vykurovanie jednej miestnosti, alebo naopak, môžu slúžiť ako hlavné vykurovanie celého domu.

V závislosti od spôsobu vykurovania si môžete vybrať z niekoľkých typov. Väčšina výrobkov umožňuje používať na vykurovanie tuhé palivá. Menší počet kachlí funguje v kombinácii s elektrinou alebo plynom.

Kachle, ktoré ponúkame, sú navrhnuté a vyrobené na vykurovanie drevom a drevenými briketami. Pýtate sa, prečo sa nevyrábajú kachle na hnedé alebo čierne uhlie? Dôvodom je, že uhlie pri spaľovaní dymí a dechtuje, a preto veľmi znečisťuje sklo, celé kachle a komín. Musíte ich čistiť oveľa častejšie.


S výmenníkom

Tieto kachle plnia klasickú funkciu kotla. Možno ich pripojiť k radiátorom a podlahovému vykurovaniu a používať na vykurovanie celého domu. Výmenník sa dodáva v 2 typoch:

Teplovodný - ohrieva vodu, ktorá sa potom rozvádza do radiátorov alebo vykurovacích telies.

Teplovzdušný - kachle ohrievajú vzduch, ktorý prúdi do miestností prostredníctvom ventilátorov, tento spôsob vykurovania je rýchlejší.


Bez výmenníka

Kachle bez výmenníka ohrievajú miestnosť prostredníctvom vlastného plášťa. Tento spôsob zabezpečuje prirodzené a rovnomerné vykurovanie.

Ďalšie typy sú napríklad kachle na drevo s rúrou alebo kachle na pevné palivo, ktoré môžu byť vhodné na chatu.


2. Výkonnosť

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov, podľa ktorých si vyberáme kachle na drevo, je požadovaný výkon.

Musíte si uvedomiť, koľko m3 budú kachle potrebovať na vykurovanie. Všeobecne platí, že 1 kW výkonu kachlí pohodlne vykuruje 20 m3 obytnej plochy v starej budove, v prípade novostavieb je výkon 1 kW na 40 m3. Mali by sme si tiež všímať prostredie, v ktorom sa budova nachádza.

Je dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý môže určiť aj tepelné straty a rôzne faktory, ktoré majú veľký vplyv na potrebu výkonu kachlí.

Nie je dobré uvažovať v zmysle väčší výkon znamená lepšie vykurovanie. Výkon kachlí by mal byť priamo úmerný veľkosti vykurovanej miestnosti alebo miestností. Ak si zaobstaráte kachle s predimenzovaným výkonom, nebudete môcť vykurovať naplno, pretože miestnosť bude príliš horúca, takže budete musieť kachle priškrtiť. To vedie k slabému vykurovaniu, keď kachle začnú dechtovať. Decht sa potom usadzuje na dvierkach, ale hlavne v rúrach, čím sa kachle zle vyhrievajú a usadeniny dechtu sa môžu zapáliť ešte ľahšie ako sadze. Na druhej strane, poddimenzované kachle nevyhrejú priestor, takže budete neustále prikladať do kachlí a prehrievať ich. V takomto prípade môže dôjsť k poškodeniu kachlí praskaním jednotlivých častí.

Ako sme však už písali, poraďte sa s odborníkom.


3. Potrebujem vonkajší prívod vzduchu?

Externý prívod vzduchu je potrebný hlavne v novostavbách, najmä v pasívnych domoch, kde je zaručená vysoká vzduchotesnosť. V starších domoch a budovách to nie je až také potrebné, pretože vzduch potrebný na dokonalé spaľovanie odoberajú netesnosti v oknách a dverách.

V prípade dvojplášťového krbu alebo kachlí a rozvodu vzduchu do susedných miestností je potrebný externý prívod vzduchu, aby sa zabránilo podtlaku v miestnosti. Tento vzduch sa zvyčajne privádza pod krb cez podlahu alebo prierazom zo susednej miestnosti alebo pivnice. Na prívod sa môžu použiť štvorcové potrubia v podlahe alebo hliníkové ohybné rúry.


4. Umiestnenie sporáka

Jednou z vecí, na ktoré by sme mali správne myslieť, je umiestnenie sporáka. Od tohto umiestnenia závisí napríklad veľkosť kachlí.

Nezabúdajme a majme na pamäti bezpečnostné predpisy:

Kachle by mali stáť na nehorľavom materiáli a pred spaľovacou komorou by mali mať dosku pre prípad, že by počas rozkurovania vypadli uhlíky alebo polená. Ideálne sú plechy pod kachle, ktoré majú dobrý dizajn a dobrý pomer ceny a kvality.
Nezabudnite, že kachle na drevo môžu vážiť až 200 kg. Ak sa ich rozhodnete umiestniť do podlahy budovy, potom vám ich hmotnosť môže spôsobiť vážne problémy v skladbe stropu. Spotrebič musí byť umiestnený na pevnom podklade s primeranou nosnosťou.


5. Ktoré kachle sú vhodné pre ťah môjho komína?

Uistite sa, že komín, ktorý má vaša budova, zvládne výkon vybraných kachlí. Najpresnejší spôsob, ako to zistiť, je nechať si zmerať ťah komína profesionálnym kominárom alebo spoločnosťou, ktorá je na to poverená. Aby komín správne fungoval, musí byť dodržaná účinná výška komína, ktorá je v predpisoch stanovená na 5 m. Dôležitá je aj dĺžka a priemer dymovodu od kachlí do komína, ktorý nesmie byť väčší ako jedna štvrtina celkovej výšky komína.


6. Materiál

Výrobný materiál má veľký vplyv na vzhľad; môžete získať moderné alebo klasické kachle v retro štýle. Záleží na tom, kde sú kachle umiestnené a aký štýl uprednostňujete.

Často sa pri výbere stretnete aj s kombináciou rôznych materiálov. Vďaka tomu môžete využiť výhody jednotlivých materiálov.

- Keramické a kachľové pece
- Liatinové kachle
- Oceľové kachle
- Kombinované materiályPred kúpou krbových kachlí je dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý vám poradí, aký výkon kachlí potrebujete pre váš dom. S výberom vám potom radi pomôžeme.


Vytvorené systémom www.webareal.sk

MDc0ZD